Bir şirketin ölümü neden kaynaklanır?

Her bir canlı organizmada olduğu gibi şirketlerin de yaşamı belli koşullara bağlıdır. Canlılarda nasıl hava ve su hayati öneme sahipse, aynı şekilde şirketlerde de üretim ve pazarlama olmazsa olmaz birimlerdir. İster üretim sektörü ister servis sektöründen bir şirket olsun sunacağı şeyi ortaya koyması gerekir. İşte ben bu sürece üretim süreci diyorum. Bu organizmanın ihtiyaç duyduğu havaya benzer. Hava olmadan canlı organizmanın varlığından bahs edemediğimiz gibi, üretim olmadan bir şirketin varlığından bahsedemeyiz. Şirketler için bir diğer hayati öneme sahip süreç pazarlamadır. Pazarlama sunduğun ürün ve hizmetin varlığından müşterinin haberdar edilmesidir. Bu da organizmanın ihtiyaç duyduğu su gibidir. Şirketlerin hayati önemdeki bir diğer birimidir. Eğer herhangi bir şirket de bu iki birim den biri işlemezse şirketin ölümü gerçekleşeceği anlamına gelmez mi? Sizin cevabınızı bilemiyorum ancak benim buna cevabım evettir. Neden? diye sorarsanız benim de ekibin içinde bulunduğum şirket yakın tarihte iflas etti. İflas nedeni yukarıda genel kaide olarak söylediğim gibi pazarlama biriminin neredeyse hiç olmamasıydı. İki buçuk yıl 40 kişilik ekiple üzerinde çalıştığımız proje, üretimi tamamladığımız gibi şirketin sermayesinin bitmesi ve pazarlamanın hiç yapılamaması şirketin ölümüne yani iflasına neden oldu. Sadece bir kaç ay önce pazarlamaya başlanmış olsaydı durum farklı olurdu. Keşke karar mercii ben olsaydım.

İşte bu tecrübem ve bunun gibi yüzlerce girişimin ve şirketin pazarlama ve reklam ayağındaki yanlışları yüzünden battığını öğrenmem, 112art reklam ajansını kurmaya neden oldu. Reklam alanındaki bireysel eğitim ve tecrübemle birlikte etrafıma deneyimli kişileri toplayarak kurduğumuz ajansımızın ismi de bu deneyimden gelmektedir. İsimdeki 112 şirketlerin pazarlama ve reklama duydukları aciliyeti ifade etmektedir. Devamındaki ART ise üretim alanımızı Animasyon, Reklam ve Tasarımın baş harflerini göstermekle birlikte ingilizce sanat anlamına gelmesi de ortaya koyacağımız ürünün sanatsal değerini vaad etmektedir.

Eğitimli ve deneyimli ekibimle ve “Her Fikri Bir Sanat” sloganı ile çıktığım bu yolculukta en önemli hedefim şirketler ve bu şirketlerle birlikte binlerce kişinin umudunun ölmesini engellemektir.

Peki, reklam sadece batmakta olan şirketlerin acil ihtiyacı mıdır? Elbette hayır!
Rekabet koşullarının zorlaştığı günümüzde pazarda varlığını korumak veya pazar payını arttırmak isteyen her şirket reklam yapmak zorundadır.
Şirketinizin durumu ne olursa olsun daha ileriye ve daha iyiye gitmek için bizden teklif almayı unutmayın. Bunun için size verebileceğimiz en önemli garanti sizden önceki müşterilerin memnuniyetidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment