Tanıtım Filmleri ile Rakiplerinizden Bir Adım Öne Geçin!

Tanıtım Filmi

Tanınmak tek başına bir değer ifade ettiği bu çağda herkes bunun yolunu aramaktadır. İster bir şahıs olun ister bir firma olun daha çok kitle tarafından tanınmak, bilinmek size değer katacaktır. İşte bu noktada biz profesyoneller devreye girmekteyiz. Bize verdiğiniz bilgi ve belge üzerine nasıl bir tanıtım konsepti hazırlayacağımıza karar veriyor ve sonrasında bunu uygulamaya başlıyoruz. Çalışmalar sonucu artık digital dünyada sizi istediğiniz gibi anlatan bir videonuz elinizde oluyor. Eğer bizimle çalışmak isterseniz teklif al butonundan bilgileriniz göndermeniz yeterlidir.

Nasıl Çalışıyoruz?

 • 1. Tanıtım Metni

  Sizden gelen bilgiler ve ürün incelendikten sonra, ürünün ilk olarak tanıtım metni, senaryosu hazırlanır. Onayınıza sunulur, onayınızdan sonra 2. aşamaya geçilir.

 • 2. Prodüksiyon

  Ürünün çekimi, prodüksiyonu ekibimiz tarafından yapılır.

 • 3. Kurgu - Montaj - Renklendirme

  Bu aşamada yapılan ham görüntüler ayıklanır, kurgusu ve montajı yapılır, renk düzenlemeleri renk ayarları yapılır.

 • 4. Seslendirme ve Müzik

  Filmin müziği ve seslendirmesi hazırlanıp eklenir. Filmin yapısına bağlı olarak, bazen bu aşama daha geri de halledilmektedir.

 • 5. Onay ve Teslim

  Filmi size sunarız, varsa eksikleri revize edilerek filmin son hali verilir. Artık filminiz yayınlanmaya hazırdır.

Tanıtım Filmi Nedir? Çekimi Nasıl Yapılır? Örnekleri Nelerdir?

Tanıtım filmi, firma ya da şirketlerin ürettikleri hizmet ya da ürünlerini tüketicilere tanıtmak için ajans ya da freelancerlara yaptırdıkları video içeriktir. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar daha özet ve daha eğlenceli olduğu için internet de video içerik izlemeyi tercih etmektedir. İnsanlardaki bu değişen alışkanlıklara ayak uydurması gerektiğini bilen firmalar hizmet ya da ürünlerini video tanıtımlarla hedef kitlelere duyurmaya çalışmaktadırlar.

Üretilen içeriğe baktığımızda genellikle ajansların ürettikleri video tanıtımlar freelancerların ürettikleri içeriklerden daha kaliteli olmakta bu da tanıtım filmi fiyatlarına yansımaktadır. Kaliteli içerik isteyenler ajanslara yönelirken kaliteyi önemsemeyip sadece bütçeye bakanlar freelancerları tercih etmektedir.

Tanıtım filminin temel hedefi tanıttığı ürün, hizmet, firma ya da kurumu hedef kitlesine en iyi şekilde anlatması ve izleyenleri ona yönlendirmesidir. Bunu gerçekleştirmeleri için ajansların bünyesinde kreatif ve donanımlı ekipler bulundurması gerekmektedir.

112art Reklam Ajansı da bu tarz ekibe sahip bir reklam ajansıdır. Sahip olduğu ekibi ile hedef kitlenin beğenilerini iyi analiz etmekte ve ona göre ürün ya da hizmetin sunumunu içeren tanıtımlar hazırlamaktadırlar.

Tanıtım Filmi Çekimi Nasıl Yapılır?

Tanıtım filmi, tanıtılacak ürün, kurum, fabrika, okul, vb’lerinin çekimleri yapılarak gerçekleştirilebileceği gibi bilgisayar tabanlı yazılımlarla üretilen görsel ya da grafiklere hareket verilerek de yapılabilmektedir. Çekim yapılacak olan tanıtım filmlerinde öncelikle bir metin yazılır. Bu metne uygun bir biçimde çekim planı oluşturulur. Çekim planı, çekim açılarından görüntülerin uzunluğuna kadar izleyicilerin alımlamasındaki etkilerine göre hazırlanır. Bu aşamada metin yazarı ve yönetmen birlikte çalışırlar.

Daha sonra yönetmen, görüntü yönetmeni ve çekim ekibi ile birlikte çekim alanında çekimleri gerçekleştirir. Yapılan çekimler üzerine yönetmen, kurgucu ile filmin kurgusunu yapar. Bu aşamada seslendirme sanatçısından gelen metin seslendirmesi filme eklenir. Bununla birlikte filmin izleyicide uyandıracağı duygu durumunu kontrol etmek için uygun müzik seçilir ve filme eklenir. Son olarak filmde istenen ambiyans yakalamaya destek amaçlı renk düzenlemesini yapılır. Sadece çekime dayalı tanıtım filmi bu şekilde hazırlanmış olur.

Çekimli ve grafiklerden yapılan tanıtım filmi

Çekimlerden gelen görüntülerle birlikte bilgisayar tabanlı grafikler varsa onlar da önceden hazırlanan konsepte uygun bir şekilde grafikçiler tarafında hazırlanır. Hazırlanan grafiklere motion designer tarafında hareket verilerek video haline getirilir. Bu parçalar da kurguda filme eklenerek filmin ses, müzik ve renk aşamalarına geçilir. Prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamaları tamamlanan film müşteriye teslim edilmek üzere çeşitli formatlarda çıktısı alınarak hazır hale getirilir.

Bilgisayar grafikleri ile yapılan tanıtım filmi

Müşteri isteği ya da tanıtılacak ürünün doğasından kaynaklı nedenlerden dolayı tanıtım filmi tamamen grafiklerden de oluşabilmektedir. Bu durumda müşteriden alınan bilgilerden hareketle bir metin yazılır. Yazılan metin daha sonra senaryoya dönüştürülür. Filmde senaryonun içerdiği karakter ve nesneler grafik tasarımcılar tarafından hazırlanır. Bununla birlikte yönetmen talimatları ile storyboard hazırlanır ve filmin akışının nasıl olduğuna bakılır. İhtiyaç görüldüğü takdirde düzenlemeler yapılır yoksa da motion graphic designer, hazırlanan grafikleri storyboarda uygun bir biçimde hareketlendirir ve sahneleştirir. Yönetmen kontrolünde hazır olan videoya ses ve müzik eklenerek tanıtım filmi tamamlanmış olur.

Tanıtım filmi ister çekimlerden ister bilgisayar tabanlı grafiklerden isterse de bu ikisinin karışımından oluşsun, yapım aşamasının tüm evrelerinde müşteri ile de bilgi ve üretilen içerik paylaşımı yapılarak işin son halinde müşteri memnuniyeti garanti edilmiş olur.

Tanıtım Filmi Örnekleri Nelerdir?

Yukarıda üretim biçimine dayalı tanıtım filmi çeşitlerinden bahsettik. Burada ise tanıtılan ürüne dayalı olarak sektörde kavramlaşan tanıtım filmi çeşitlerinden bahsedilecektir.

Ürün tanıtım filmleri

Bu tarz tanıtımlarda üretilen bir ürünün ilk kez hedef kitlesine duyurulması ya da bilinen bir ürünün hatırlatılmasına yönelik film üretilir. Bu tanıtımlarda çekim yapılabileceği gibi grafiklerle de ürün tanıtımı yapılabilmektedir. Filmde ürünün piyasadaki rakiplerinde farklılaştığı noktalara vurgu yapılarak estetik olarak izleyene haz verecek görsellikte bir sunum vardır. Bu sunumla hedef kitleyi ürüne yönlendirecek psikolojik tetikleyicileri harekete geçirmektedir.

112art olarak yaptığımız örnek tanıtım filmi çalışmalarımıza sayfanın başından göz atabilir ve bizden teklif isteyebilirsiniz.

Kurumsal tanıtım filmleri

Bu tanıtımlar herhangi bir firma ya da kuruluşun misyon ve vizyonun anlatıldığı video içeriklerden oluşmaktadır. Bu filmlerde genellikle firmanın bulunduğu sektördeki tecrübe ve deneyimlerinden bahsedilir. Geçmişte yapmış oldukları ve gelecekte yapacağı projeler anlatılır. Bu filmlerin temel amacı hedef kitlenin firmayı daha iyi tanıması ve ona güveninin artmasıdır.

Mekân tanıtım filmleri

Fabrika, okul gibi mekânların tanıtılması bu kapsama girmektedir. Bu tarz filmlerin temel amacı fiziksel olarak mekânı tanıtmakla birlikte fabrika örneğinde üretim sürecinin nasıl işlediğini ve hangi standartlarda üretim yaptıklarından bahsedilir. Okul örneğinde de okulun sunduğu imkânlar ve onu diğerlerinden üstün kılan özelliklerine vurgu yapılır. Genellikle de mekânda çekim yapılarak hazırlanır bu filmler.

Mobil Uygulama tanıtım filmleri

Gelişen teknoloji ile birlikte artık mobil cihazlar her türlü online aktiviteye imkân sağlamaktadır. Bunun da en büyük sağlayıcıları mobil uygulamalardır. Bu mobil uygulamaları da hedef kitlesine ulaştırmanın en iyi yolu mobil uygulama tanıtım filmleridir. Bu tanıtımlarda uygulamanın insanlara sağladığı fonksiyonlarla birlikte nasıl kullanılabileceği de anlatılabilmektedir.

Web sitesi tanıtım filmleri

İnsanların ihtiyaç ve isteklerine göre hazırlanan web sitelerinin bir biri ile rekabet etmesi için daha fazla insan tarafından ziyaret edilmesi gerekmektedir. Bu noktada web siteleri kendilerini tanıtan filmlere ihtiyaç duymaktadır. 112art ekibi olarak daha önce yaptığımız filmlerle web sitelerini daha ileriye taşıdık. Örnek çalışmalarımızı izleyebilir ve web siteniz için bizden teklif alabilirsiniz.